Obchody miesiąca świadomości autyzmu

Michel Moran gotował z uczniami „Przylądka”
28 marca 2023
Akcja „Kilometry dla Przylądka” startuje w maju już po raz trzeci!
25 kwietnia 2023

Hands holding puzzle ribbon for autism awareness

2 kwietnia obchodzimy co roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Szkoła Przylądek stara się aktywnie włączać w obchody tego święta.

Problemy osób z niepełnosprawnościami wynikają często z barier, które sami niepotrzebnie tworzymy bojąc się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i jego losem, szczodrość to cechy, dzięki którym osobom z autyzmem łatwiej żyć. Ważna jest także akceptacja społeczna i wsparcie, bez którego osoby z autyzmem nie są w stanie funkcjonować. Często osoba z autyzmem nie nawiązuje kontaktu, ale czuje, myśli, analizuje, przeżywa jak każdy. Autyzm powoduje jednak izolację, a nawet wykluczenie, a my chcemy temu właśnie zapobiegać.

Rodziny naszych Podopiecznych przyjmują z ogromną wdzięcznością każdą pomoc, bo dzięki niej jest im choćby trochę lżej w codziennych obowiązkach, a szerzenie wiedzy o całościowym i trudnym zaburzeniu, jakim jest autyzm pozwala im zaistnieć w społeczeństwie i wyjść z izolacji, osamotnienia i odrzucenia. Są one bardzo obciążone całodobową opieką nad swoimi dziećmi, zmaganiami z utrudnieniami w codziennym życiu, organizowaniem terapii, edukacji i opieki dla swoich pociech. Nieustanne napięcie spowodowane przez konieczność ciągłego czuwania nad swoim dzieckiem (które często ma różne bardzo trudne zachowania i okresy w życiu) jest bardzo wyniszczające psychicznie i fizycznie. Dlatego wsparcie ich jest bardzo ważne.

Oto kilka rad jak możesz pomóc osobom ze spektrum autyzmu:

 1. Nie oceniaj.
 2. Nie ignoruj.
 3. Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania.
 4. Nie oceniaj jak krzyczę.
 5. Nie śmiej się z nas, nie traktuj nas, jakby nas nie było.
 6. Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców.
 7. Pomóż nam finansowo, przekazując 1,5% 

Powstanie „Domu na zawsze” w Parzniewie jest dla nas priorytetem, pomoże naszym Podopiecznym po śmierci rodziców zamieszkać w bezpiecznym miejscu, gdzie będą realizowane ich potrzeby, będzie szanowana ich godność i gdzie będą czuli się szczęśliwi. Nie bądź obojętny, okaż serce i pomóż osobom ze spektrum autyzmu, one bez Twojego wsparcia nie będą mogli funkcjonować. 

Jak co roku, przez cały kwiecień, będą odbywały się przygotowane przez naszą Szkołę działania związane z podnoszeniem świadomości społeczności lokalnej  na temat problemów osób zmagających się z autyzmem. Coraz więcej osób oraz instytucji włącza się do takich działań. 

 • Już 2 kwietnia br. w niedzielę w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – zapraszamy wszystkich do Galerii Handlowej Nowa Stacja w Pruszkowie na stoisko Manufaktury Karmelu (poziom 0, między Paris Optique a Jysk), gdzie będzie można zakupić wyjątkowe, niebieskie lizaki, a cały dochód ze sprzedaży tego dnia przekazany będzie na rzecz podopiecznych Przylądka.
 • Kolejną ważną inicjatywą są zawody pływackie dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pn. „AUTYZM NA FALI”, które odbędą się 4 kwietnia br. na pływalni „Kapry” w Pruszkowie. W tym roku odbędzie się już III edycja tego wydarzenia. Do udziału w imprezie. zaprosiliśmy dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z terenu całego powiatu. Chcemy pochwalić się sukcesami sportowymi naszych uczniów oraz innych osób z autyzmem. To dla nich i ich rodziców ważne wydarzenie, podczas którego mogą świętować sukcesy swoich dzieci. Szykujemy dla zawodników moc atrakcji, m. in. pokaz pływania Syren, a także wizytę mistrzyni olimpijskiej Prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylii Jędrzejczak. Pani Prezes dokona uroczystego otwarcia zawodów oraz będzie wręczała nagrody. Honorowym Patronatem imprezę objął Paweł Makuch Prezydent Pruszkowa. Wpisze się ona w obchody 20-lecia basenu „Kapry”.
 • 22 kwietnia br.  odbędzie się Drugi Błękitny Bal Charytatywny organizowany przez Fundację „Lepszy Start” we współpracy z Galerią Handlową „Nowa Stacja” w Pruszkowie i Pocztą Polską S.A. oraz wieloma firmami i instytucjami z terenu Powiatu Pruszkowskiego. Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski objął naszą imprezę honorowym patronatem. 
  Celem organizacji balu jest zebranie funduszy, które zostaną przekazane naszej Szkole.  Fundacja „Lepszy Start” postawiła sobie ambitne cele, m.in. wieloletnie inwestycje, które pozwolą uczniom na rozwój i możliwość kontynuacji edukacji w szkole przysposabiającej do zawodu, a ostatecznie zamieszkanie w „domu na zawsze” i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Mamy w planach zbudowanie wyjątkowego domu, którego mieszkańcami będą wyjątkowe osoby z wyjątkowymi potrzebami.  „Dom na zawsze” stanie się miejscem bezpiecznego pobytu dla dorosłych niesamodzielnych osób z autyzmem, gdzie pod okiem specjalistów otrzymają szansę na godne, dojrzałe życie,  gdzie będą realizowane ich potrzeby, będzie szanowana ich godność i gdzie będą czuli się szczęśliwi. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia tego ważnego dzieła.
  Cegiełka na bal charytatywny wynosi 1000 zł od pary. Dochód wpłynie na konto Fundacji Lepszy Start, która wspiera działalność Szkoły. Numer konta do wpłat: 93 1090 2398 0000 0001 1065 0076 z dopiskiem „Darowizna – bal charytatywny 2023”. Szczegółowych informacji dotyczących sprzedaży cegiełek oraz ich odbioru udziela Agnieszka Kuruliszwili 694 485 045 oraz Irena Cieślak tel. 505 042 888.
  Gospodynią balu będzie Klaudia Carlos, a licytację poprowadzi Paweł Burczyk. 
  W programie m.in.:
  – aukcja charytatywna dzieł sztuki oraz przedmiotów przekazanych przez liczne grono   darczyńców;
  – loteria fantowa;
  – wyśmienita muzyka i jedzenie; 
  – wiele niespodzianek.
  Jeżeli chcesz nas wspomóc dodatkowo, możesz przekazać darowiznę lub 1,5% podatku na Fundację Lepszy Start, której zadaniem jest wsparcie uczniów Szkoły dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu Przylądek w Parzniewie.
 • Wprowadzanie przez naszych terapeutów od 2 kwietnia br. komunikacji alternatywnej na terenie Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Z tego udogodnienia skorzystają na pewno osoby niepełnosprawne, które mają utrudnione porozumiewanie się w tym między innymi uczniowie naszej Szkoły. System ten stworzony został specjalnie dla osób, które posiadają głębokie dysfunkcje rozwojowe – przede wszystkim osoby ze spektrum autyzmu, niesłyszące, z porażeniem mózgowym, niepełnosprawne ruchowo, z niepełnosprawnością intelektualną, po przebytych udarach mózgu, urazach głowy. Co ciekawe, system ten oprócz wsparcia dla osób z trudnościami komunikacyjnymi może wspomagać również komunikację u małych dzieci, które dopiero uczą się mówić.  System obejmuje opatrzone podpisami symbole kolorowe lub monochromatyczne, umieszczone na białym tle. Dzięki umieszczeniu tych symboli w przestrzeniach publicznych (m.in. na placach zabaw, w budynkach użyteczności publicznej – biblioteki, urzędy, poczta, szpitale, przechodnie lekarskie oraz transporcie publicznym) możemy wspomóc komunikację osób o specjalnych potrzebach umożliwiając im uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych.
 • Wspólnie z Warszawką Koleją Dojazdową chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego do zapoznania się z wystawą „Zostań niebieskim aniołem!” autorstwa Macieja Bochnowskiego. Prezentuje ona postaci, które pomagają z całego serca osobom niepełnosprawnym. Dobroczynność jest dla nich naturalnym elementem życia, niezbędnym jak oddychanie. Wystawa do końca kwietnia wyeksponowana jest na ogrodzeniu budynku stacyjnego w Komorowie wzdłuż alei Marii Dąbrowskiej. Jeszcze raz gorąco zachęcamy do poznania historii ludzi, którzy pokazują, jak można pomóc osobom z autyzmem oraz zarażać się dobroczynnością.