Ebru w „Przylądku”

Rusza druga edycja akcji – „Kilometry dla Przylądka”
28 kwietnia 2022
Pomaganie jest fajne – pomóż zbudować „Dom na Zawsze”
24 maja 2022

Dzięki uprzejmości Ambasady Turcji w Polsce, dzisiaj w „Przylądku” nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z techniką tradycyjnego malarstwa na wodzie (sztuka ebru). Warsztaty poprowadziła czołowa, turecka artystka sztuki ebru, kaligrafii i miniatury, pani Suna Koçal. W pokazie udział wzięła również Pani Vasiliki Firat małżonka Ambasadora Turcji w Polsce. W trakcie warsztatów powstały bardzo oryginalne prace naszych uczniów, z których stworzymy wspaniałą wystawę.

Ebru jest to tradycyjna, turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na niego wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. Technika ta to nietuzinkowy sposób na rozwijanie uzdolnień plastycznych, jak i interesująca forma terapeutyczna, która może pomóc zwiększyć koncentrację, poprawić sprawności manualne oraz usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową.

Sztuka ebru jest wpisana na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pani Sunę Koçal została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa w 2013 roku, kiedy to wraz z grupą artystów Ebru wykonała największy obraz ebru w Turcji 76,47 m2! Pani Koçal w swojej karierze była wielokrotnie nagradzana za swoje dzieła sztuki.

                                                                                  

 Suna Selma KOÇAL  

Suna Selma Koçal urodziła się 20 lutego 1968r. w Remscheid (Niemcy). W 2019 roku ukończyła kierunek sztuka mediów na Wydziale Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Yalova (Turcja). Obecnie jest w trakcie studiów podyplomowych na kierunku sztuka turecka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Necmettina Erbakana w Konyi (Turcja). Zna języki niemiecki i angielski. 

W latach 1994-2019 pobierała nauki od artystów zajmujących się różnymi gałęziami tradycyjnej sztuki tureckiej, m.in.: od miniaturzystki Gülbün Mesary, mistrza sztuki ebru Hikmeta Barutçugila, malarza i miniaturzysty Nusreta Çolpana, malarza i kaligrafa Etema Çalışkana.

Jej prace były prezentowane na wielu wystawach na całym świecie, m.in.: w Kanadzie, USA, Australii, Niemczech, Francji, Czechach, na Węgrzech, w Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Bahrajnie, Kuwejcie, Algierii, ZEA, Kazachstanie i Kirgistanie.

Niektóre z jej prac zostały włączone do ekspozycji stałych w muzeach na całym świecie, m.in.: w Muzeum Sztuki w Tonami (Japonia), Muzeum Ojca Róż (Gül Baba) w Budapeszcie, Muzeum Mevlany w Konyi (Turcja).

W 2012r. podczas Światowych Dni Sztuki Ebru otrzymała Specjalną Nagrodę Jury. W 2017r. została nagrodzona za zasługi dla kultury tureckiej, a w roku 2018 Rada Miasta Yalova nadała jej tytuł “Kobiety Roku”.

Jest jedną z założycielek Pracowni Tradycyjnej Sztuki Tureckiej „Yalova Nakışhanesi”, która powstała w 2001r.

Suna Koçal prowadzi wiele projektów i warsztatów, takich jak: zajęcia terapeutyczne w formie warsztatów malowania techniką ebru dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (w tym z zespołem Downa), dla sierot, dla osób uzależnionych oraz dla skazanych. W roku 2018 prowadziła warsztaty w obozie dla uchodźców w miejscowości Midyat we wschodniej Turcji.

W 2013r. w Gaziantep (Turcja) współuczestniczyła w tworzeniu największej pracy artystycznej techniką ebru (77m2), którą wpisano do Księgi Rekordów Guinessa.

Była jedną z głównych inicjatorek wpisania sztuki ebru na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 2014.

W 2015r. podczas 4. Edycji Dni Sztuki Ebru w mieście Yalova (Turcja) stworzyła techniką ebru wówczas największą na świecie turecką flagę (12m2).

Prowadziła programy dokumentalne o tureckim rzemiośle artystycznym, o tradycyjnej sztuce tureckiej oraz o kulturze i sztuce. Jednocześnie była też ich producentem wykonawczym. Filmy te były prezentowane w tureckiej telewizji.