Otwarcie wystawy zdjęć “Autyzm niejedno ma imię”

Uroczyste otwarcie nowej siedziby naszej szkoły
17 września 2021
Podziękowania za wspólne celebrowanie naszego święta!
17 września 2021

Z okazji 10 rocznicy powstania szkoły i otwarcia nowego budynku powstała wystawa zdjęć Macieja Bochnowskiego zatytułowana „Autyzm niejedno ma imię”. Podstawowym założeniem naszej wystawy jest zwrócenie uwagi szerszej grupie odbiorców na osoby ze spektrum autyzmu, a w szczególności na dzieci i młodzież ze szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu Przylądek w Parzniewie oraz ich terapeutów. Wiele osób z autyzmem na co dzień boryka się z ogromnymi trudnościami.. chociaż czasem tego nie widać na pierwszy rzut oka. Osoby z autyzmem są bardzo różne, różne też są ich potrzeby, potencjały i deficyty. Jest ich coraz więcej. Są wśród nas. Na ulicy, w sklepie, na placu zabaw. To „dziwny” kolega z pracy albo „zaskakujące” dziecko znajomych. Jedni dadzą sobie radę w społeczeństwie, założą rodziny, będą świetnymi specjalistami. Inni nigdy nie będą samodzielni, zawsze będą potrzebować drugiego człowieka obok.

Wystawa przedstawia nasze dzieci, aby dać szansę choć trochę zrozumieć kim są Ci, którzy również tworzą lokalną społeczność. Ci, o których tak mało wiemy i ich nie znamy, choć żyją w sąsiedztwie – tuż obok nas. Mamy nadzieję, że nasza wystawa pomoże lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu i zwrócić uwagę na ich specjalne potrzeby. Wiele z nich nigdy nie będzie samodzielna. Dlatego terapeuta osoby z autyzmem jest niezwykle ważną osobą w życiu naszych uczniów. To nauczyciel, przyjaciel, drogowskaz. W zespole dziecko/ terapeuta musi się zrodzić prawdziwy związek emocjonalny. Tylko wtedy jest szansa na pełny rozwój dziecka. Wystawa, chociaż na zdjęciach chce pokazać te tak ważne dla siebie osoby.

Całą imprezę objął honorowym patronatem i dofinansował wyposażenie pracowni stolarskiej Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Grzegorz Szuplewski Burmistrz Piastowa.

Wystawę objęła patronatem i dofinansowała Małgorzata Pachecka Wójt Gminy Michałowic.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Zarząd Nowej Stacji w Pruszkowie.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Dariusz Zwoliński Wójt Gminy Nadarzyn.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Arkadiusz Kosiński Burmistrz Gminy Brwinów.

 

Autor fotorelacji -FOTOGRAFIA ROBERT WRÓBLEWSKI