Uroczyste otwarcie nowej siedziby naszej szkoły

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
17 września 2021
Otwarcie wystawy zdjęć “Autyzm niejedno ma imię”
17 września 2021

Szkoła Przylądek powstała na terenie powiatu pruszkowskiego 10 lat temu. Została sfinansowana w całości przez rodziców dzieci z autyzmem, którzy zdefiniowali swoje życie ze względu na terapię i przyszłość swoich dzieci. Część rodzin zaciągnęła wieloletnie kredyty, aby ich dziecko mogło uczyć się i żyć w godnych warunkach. Każdego roku statystyki wykazują wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych powodowanych przez spektrum zaburzeń autystycznych. W latach 2018-2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano ponad 990 dzieci ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że liczba ta jest jeszcze większa. Wiele dzieci nie ma diagnozy. Sytuacja osób z autyzmem i ich rodzin, mimo kampanii społecznych, pozostaje wciąż bardzo trudna. Ze względu na specyfikę zaburzenia oraz szereg trudnych zachowań, dzieci te często postrzegane są jako… wielki kłopot. Zdarza się, że nie mogą znaleźć swojego miejsca w istniejących placówkach oświatowych. Dlatego powstał Przylądek. Nasza Szkoła jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bardzo dobrej oferty edukacyjnej, terapeutycznej i opiekuńczej dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju w powiecie pruszkowskim.

Od kwietnia 2021 r. działamy w nowej siedzibie. Ze względu na pandemię otwarcie nie mogło się odbyć w kwietniu tego roku, dlatego też uczyniliśmy to uroczyście 10 września 2021 r.

Z okazji 10 rocznicy powstania szkoły i otwarcia nowego budynku powstała wystawa fotograficzna „Autyzm niejedno ma imię”. Podstawowym założeniem naszej wystawy jest zwrócenie uwagi szerszej grupie odbiorców na osoby ze spektrum autyzmu, a w szczególności na dzieci i młodzież ze szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu Przylądek w Parzniewie oraz ich terapeutów. Wiele osób z autyzmem na co dzień boryka się z ogromnymi trudnościami.. chociaż czasem tego nie widać na pierwszy rzut oka. Osoby z autyzmem są bardzo różne, różne też są ich potrzeby, potencjały i deficyty. Jest ich coraz więcej. Są wśród nas. Na ulicy, w sklepie, na placu zabaw. To „dziwny” kolega z pracy albo „zaskakujące” dziecko znajomych. Jedni dadzą sobie radę w społeczeństwie, założą rodziny, będą świetnymi specjalistami. Inni nigdy nie będą samodzielni, zawsze będą potrzebować drugiego człowieka obok.

Wystawa przedstawia nasze dzieci, aby dać szansę choć trochę zrozumieć kim są Ci, którzy również tworzą lokalną społeczność. Ci, o których tak mało wiemy i ich nie znamy, choć żyją w sąsiedztwie – tuż obok nas. Mamy nadzieję, że nasza wystawa pomoże lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu i zwrócić uwagę na ich specjalne potrzeby. Wiele z nich nigdy nie będzie samodzielna. Dlatego terapeuta osoby z autyzmem jest niezwykle ważną osobą w życiu naszych uczniów. To nauczyciel, przyjaciel, drogowskaz. W zespole dziecko/ terapeuta musi się zrodzić prawdziwy związek emocjonalny. Tylko wtedy jest szansa na pełny rozwój dziecka. Wystawa, chociaż na zdjęciach chce pokazać te tak ważne dla siebie osoby.

Całą imprezę objął honorowym patronatem i dofinansował wyposażenie pracowni stolarskiej Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Grzegorz Szuplewski Burmistrz Piastowa.

Wystawę objęła patronatem i dofinansowała Małgorzata Pachecka Wójt Gminy Michałowic.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Zarząd Nowej Stacji w Pruszkowie.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Dariusz Zwoliński Wójt Gminy Nadarzyn.

Wystawę objął honorowym patronatem i dofinansował Arkadiusz Kosiński Burmistrz Gminy Brwinów.

 

Nasze planowane inwestycje to budowa kolejnego budynku, w którym znajdzie się:

  • szkoła specjalna przysposabiająca do pracy,
  • dzienny ośrodek terapii i pracy dla dorosłych osób z autyzmem,
  • mieszkania treningowe dla dorosłych osób z autyzmem.

W kolejnym etapie:

  • dom mieszkalny dla dorosłych osób z autyzmem.

 

Pomóż nam zapewnić osobom z autyzmem miejsce na ziemi, bo większość z naszych uczniów zawsze będzie potrzebować wsparcia drugiej osoby.

Nasi Podopieczni – Twoi sąsiedzi-chcą się uczyć i pracować na rzecz lokalnej społeczności. Starają się bardziej niż ktokolwiek inny…

Poznaj nas.

Pomóż nam stworzyć dla naszych podopiecznych Dom na Zawsze.

 

Jeżeli chcesz nas wspomóc, możesz przekazać darowiznę lub 1% na Fundację Lepszy Start, której głównym zadaniem jest wsparcie naszych dzieci i ich rodziców ze Szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu w Parzniewie.

Fundacja „Lepszy Start”

Natalińska 5A

05-805 Otrębusy

KRS: 0000317555

numer konta: 93 1090 2398 0000 0001 1065 0076